X
X
USD

Yerel SEO İpuçları

AnasayfaYazılarGoogle SEOYerel SEO İpuçları

Google penguen güncellemesi ile birlikte artık sonuçlar daha duyarlı ve kompleks hale geliyor.  Yerel SEO İpuçları Bu nedenle artık yerel aramalarda yerel sonuçlar öne çıkacak. Eğer lokal olarak hedef kitleniz var ise yerel SEO çalışması gerekecektir.

Yerel SEO İpuçları

Eskiden backlink almaktan ibaret olan Yerel SEO İpuçları  çalışmaları, artık daha fazla parametreye göre hedefleme ve çalışma yapmayı gerektiriyor.  Bu nedenle SEO stratejisi yerel hizmet veren bir işletmenin web sitesi içi artık eskisinden daha kompleks hale geldi.
Ama başarılı bir seo çalışması ile yerel kullanıcıların aramalarında özellikle de mobil aramalarda öne çıkmak da kolaylaşmış oldu. Özellikle değerli içerik, yerel müşterilere uygun yazılar, yerel paylaşımlar, ziyaretçiyi önemseyen onun web sitenizden beklediği içerik ve görsele sahip olma, mobil uyumluluk ve google plus + etkinliği çok önemli hale gelmiş oldu. Bu sayede yapılan bir çalışma ve yerel SEO stratejisi ile kolaylıkla arama motorlarında ilk sayfada ve ilk sıralarda çıkıp, reklam bütçesi ayırmadan başarılı olmak mümkün hale gelmiş oldu.

Yerel Aramalara Daha Duyarlı Bir Google

Eskiden kelimeler tüm Türkçe içerikli sitelerle rekabet ederken şimdi yerel rakiplerin önüne geçip, sizinle aynı lokasyonda arama yapan google kullanıcılarına ulaşabilme ihtimaliniz artıyor. Google değiştirdiği arama algoritması ile artık sonuçları konumla daha fazla alakadar hale getirdi. Örneğin daha önce “kafe” diye arattığınızda tüm kafeler çıkar iken, artık aynı aramayla size yakın kafeler için sonuçlar karşınıza çıkacak. Bir kafe web siteniz var ise artık bulunduğu il, ilçe ve semt ile bağlı bir siteye dönüşmeniz gerekmekte.

Yerel aramalara odaklanmak isteyenler için bazı pratik ipuçları sunmaya çalışacağız.

1. İçerik Kraldır.
Öncelikle, sitenizde yer verdiğiniz yazıların özgün olması çok önemlidir.  Eğer siteniz yapısı gereği fazla yazı içermiyorsa, blog kategorisi oluşturarak sektörünüzle ilgili yazılar yayınlamalısınız. Ayrıca yaşadığınız çevre hakkında, bu çevrede verdiğiniz hizmet yada ürünün durumu hakkında vb. yazılar yazarak ve ilgili anahtar kelimelerinizi hemde bulunduğunuz lokasyonu işaretleyen makaleler çok faydal olacaktır.

2. Mobil Uyumlu(responsive) web sitesi.
Özellikle mobil cihazlar ile internet kullanımının arttığı ve mobil cihazların lokasyon blgisinin alınması kolay olduğu için mobil uyumlu hale gelmelisiniz.

yerel-seo-ipuclari33. Google +
Sitenizi ve yayınlarınız google+ ile paylaşmalı ve ilişkilendirmelisiniz. Seo Uzmanı Ayrıca web siteniz veya işletmeniz için google + sayfası da oluşturmanız çok önemli.

4. Google Haritalar.
İşletmenizi muhakkak google haritalara kaydettirmelisiniz. Böylece hem lokasyonunuz belirginleşir hem de map sonuçlu indexlerde öne çıkarsınız.

5. Yayımcı Kimliği,
Sitenizde yazılan yazıların ve içeriğin yayımcısını belirleyen <rel=”author”> tagı ile yayımcı kimliğinizi google a göstermeniz avantajınızadır. Bu kimliğinizi google +, facebook ve twitter gibi sosyal hesaplarınız ile ilişkilendirir iseniz, google site yayımcısı hakkında fikir sahibi olacak ve yayımcının kalitesi siteyi de üste çıkaracaktır.

6. Daha Fazla Yerelleşin,
Yerel konularda yazılar yazmayı ihmal etmeyin. Sizinle aynı lokasyonda olan firma rehberlerine kaydolun. Yerel SEO İpuçları Yerel haber sitelerinde tanıtım yazısı yayınlayın. Etrafınızda sizinle aynı sektörde olmasa da aynı lokasyonda olan kaliteli firma sitelerinden backlink alın. 


Top