X
X
USD

SEO’da Backlink Kavramı

AnasayfaYazılarGoogle SEOSEO’da Backlink Kavramı

SEO’da Backlink Kavramı Arama motorlarında SEO açısından web sitelerin belli bir otoriteye sahip olması için web sitelerden veya çeşitli internet araçlarından aldığınız referans linklere (bağlantılara) backlink denir. Detaylı incelediğinizde çeşitleri; Dofollow, Nofollow olarak web sitelere bağlantılar verilir.

SEO’da Backlink Kavramı ve Detayları

Arama motorları gözünde en değerli backlink doğal yolla kazanılandır. SEO’da Backlink Kavramı Yapay olarak aldıklarınız kısa sürede anlaşılmakta ve filtre cezası bile alabilmektedir. Çeşitlerine bir göz atalım:

Seo'da Backlink Kavramı

Dofollow Backlink Nedir?

Dofollow Backlink Nedir? Web sitenize giriş yapan kullanıcıların veya sizin kanalınızdan başka sitelerden rel=”dofollow” şeklinde alınan linklerdir. Eğer rel=”dofollow” şeklinde belirtilmemişse ve herhangi bir rel=”nofollow” kodu yoksa yine “Dofollow backlink” olmaktadır. Anlamı ise: Önerilendir. Arama motorları örümcekleri web siteyi ziyarete geldiklerinde dofollow link çıkışı varsa örümceklere öneriyorum bu siteyide gezin, ziyaret edin mesajını verir. Google gözünde spam olmayan bir siteden alınmış dofollow backlink değerlidir.

Doğal yolla dofollow backlink nasıl kazanılır?

Ücretsiz backlink denildiğinde en iyisi şudur: Web site ziyaretçilerinin sevdiği bir içeriği kendi blog ve web sitelerinde paylaşarak kaynak link olarak sizin web sitenizi verirler. SEO’da Backlink Kavramı Genelde Bloggerlar dofollow ve nofollow ayrımı yapmayı bilmezler. Doğal olarak ekledikleri bağlantılar dofollow olur. Sosyal medyada etkili bir kampanya yönetiyorsanız kısa sürede doğal backlink kazandığınızı görebilirsiniz. Bireylerin büyük kesimi sosyal medyada ilgisini çeken içerikleri okumakta ve içeriğin kaynağı olan sitelere giriş yapmaktadır. Web sitenize gelen bu büyük kitle beğendikleri içerikleri bloglarında paylaşırlar. Kısa yoldan doğal backlink kazanmış olursunuz.

Nofollow Backlink Nedir?

Bu tür bağlantı verenler genelde bu işi iyi bilen ve uygulayanlardır. Web sitelerinin spama dönmemesi için diğer sitelere verdikleri bağlantıları rel=”nofollow” olarak işaretlerler. Gerçekten doğru olanda budur. Kimse web sitenisinin “Çöp Site” haline gelmesini istemez. Seo açısından nofollow backlink aldığınızda fayda sağlar. Google’ın son algoritma güncellemleri markalaşmayı önerdiği için nofollow linklerde iyi bir pazarlama stratejisiyle web sitenizin markalaşmasına büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Edu, Gov Backlinklerin Önemi

Yapay yolla elde edilmiş edu ve gov linkler web sitenize katkıdan çok zarar verir. Özellikle arama motorlarında web sitelerin yükselmesi için “hacklink” ile manipülasyonlar yapılmaktadır. Bu aldatıcı bir çalışma olduğu için doğal olmayan edu ve gov backlinkler “Google filtre cezası” sebebidir. Bizim önerimiz doğal olmayan backlinklerden uzak durmanızdır. Eğer Üniversite veya Devlet kurumlarındaki memurlar web sitenizdeki içerikleri beğenir ve paylaşırsa gerçek anlamda web sitenize büyük katkı sağlayacaktır.

Profil Backlinklerin Zararları

Forumlarda kişinin imza bölümüne eklediği linklere denilir. Yapay backlink olduğu, alakasız içeriklerden alındığından zararlı olarak bilinir. Eğer denemek isterseniz yeni açtığınız bir blogda bu deneyi kolayca yapabilir, profil backliklerin zararlarını görebilirsiniz.

Alakalı Backlinler

Sektörü aynı veya yakın olan, konu ile ilgili olan web sitelerden kazandığınız backlink türledir. İlk Sırada En güçlü yöntemler arasında yer alır. Kısa sürede size olumlu etki eder. Ücretsiz alakalı backlinkleri almak için sektörünüzle alakalı blog tutmanızı tavsiye ederiz. Sektörünüze doğru çözümler sunarsanız, insanlar web sitenizi referans gösterir. Bağlantı verirler.

Başarılı Olmak İçin Neler Yapabilirim?

SEO sektöründe klişe bir sözle giriş yapmak isterim “İçerik Kral’dır.” bu olay gerçekten doğrudur, kullanıcılara yönelik stratejilerle yürüyen web siteler günden, güne değerine, değer katlar. SEO’da Backlink Kavramı Profesyonel olarak insanların ihtiyaçlarınıza cevap veriyorsanız, onlar sizi büyütmek için aynı bir işçi misali çalışırlar. Siz bu konumda patron, onlar işçi olur. Eko sistemi bu şekilde oluşturduğunuzda başarılı olmak için çaba harcamazsınız. İşinize odaklanır, sizin büyümeniz için ziyaretçileriniz çalışır.


Top