X
X
TRY

SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR, MAKALE YAZARLIĞI NASIL YAPILIR?

AnasayfaYazılarGoogle SEOSEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR, MA...

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle internet insanların buluştuğu, sosyalleştiği hatta alışveriş yaptığı ortamlardan biri olmuştur. Yapılan bu alışverişlerden biride makale yazarlığı etrafında toplanmaktadır.

SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR

Bu yazımızda SEO uyumlu makalenin nasıl yazılacağını, SEO uyumlu makaleyi kimlerin yazabileceğini, bu makalelerin ücretlendirmesini, yazarlığın nasıl yapıldığını, SEO uyumlu makalelerde hangi konuların olduğunu, SEO uyumlu yazılan makalenin ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini, SEO uyumlu makale yazabilmek için ne düzeyde bir bilgisayar bilgisi gerektiği gibi birçok konuya değindik ve başlıklar halinde öğretici ve ayrıntılı bir şekilde inceledik.

MAKALE YAZARLIĞI NASIL YAPILIR?

BU İŞİ KİMLER YAPABİLİR? Makale yazarlığını orta seviyede bilgisayar bilgisi olan ve yeni şeyler üretmeyi seven herkes yapabilir. Herhangi bir ön koşulu yoktur. Zamanla kendinizi geliştirebileceğiniz bir platformdur

MAKALE YAZARLARI NASIL BİR STRATEJİ İLE ÇALIŞIRLAR?

Yazarlar bu platformlarda rahat bir çalışma şekline sahiptirler fakat daha çok talep görmek adına bazı stratejiler uygulamaktadır. Örneğin alıcının istediği fiyata yakınlık, istenilen günden az zamanda makaleyi yazmak, son teslim tarihine dikkat etmek gibi. Bunun yanında teklif verirken nasıl bir yol izleyeceğini ilgi çekici şekilde açıklamak. Daha önemlisi ise talep gören kategorilere yönelmek en iyi stratejilerden biridir.

HANGİ KONULARDA MAKALE YAZARLIĞI YAPILABİLİR?

Aklınıza gelebilecek her konu kategorilendirilmiş şekilde yazı platformlarında bulunmaktadır. Burada önemli olan husus hangi kategorilerde daha çok makale talebinin olduğudur. Her yazar ilgisi ve yetkinliği olan konuyu tercih edebilir. Fakat daha çok talep gören kategoride yazmak aldınız sipariş sayısını arttırmaktadır. En fazla talep gören kategorilerden bazıları sağlık, neyin nasıl yapıldığı, ne fayda sağladığı gibi şeylerdir.

FİYATLAR NASIL BELİRLENMEKTEDİR?

Fiyatlar yazarlık yapılan platform yöneticileri tarafında kelime bazlı olarak yapılmaktadır. İlk Sırada Genelde 100 kelime baz alınarak bir taban fiyat belirlenip her yazarın kendi teklifinin verilmesine izin verilmektedir. Yazarlar talep gördükçe fiyatta arttırmaktadır. Yazdığınız her makaleden üye olunan platform kendi payını almaktadır. Bu pay sizin kazancınızla doğru orantılıdır. Bazı platformlarda ise makaleye teklif verebilmeniz içinde ücret alınmaktadır. Bu yüzden kısa bir platform arayışı yapabilirsiniz.

MAKALE NE GİBİ ÖZELLİKLERE SAHİP OLMALIDIR?

Yazınızın öncelik olarak bir makalenin sahip olması gereken özelliklere sahip olması gerekir. Bunun yanında makalenizin yayınlanacağı ortam internet gibi bir platform olması nedeniyle buradaki talebi karşılayacak özelliklere de sahip olmalıdır. Bu özellikleri ayrıntılı bir şekilde inceleyelim:

1-ÖZGÜN BİR İÇERİĞE SAHİP OLMALIDIR: Yazdığınız makaleler kendinize ait fikirler ve yorumlarla yazacağınız konu ile ilgili yaptığınız araştırmaların harmanlanmış hali olmalıdır. Makale kopyalanmış içerikler içermemelidir. Özgün olması tamamıyla size ait olması demektir. En son bunun için özgünlük kontrolü yapılmalıdır. Özgünlük kontrolü yazarlık yaptığınız platform üzerinden veya internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu özellik hem alıcılar hem de yazarlık siteleri için önemli bir husustur. Özen gösterilmediği taktirde site tarafından cezalandırma hatta üyeliğin sonlandırılmasına kadar sonuçlar vermektedir.

2-H1- H2- BOLD ÖÖZELLİKLERİ OLMALIDIR: H1-H2 ve Bold özelliği makalelerde en çok aranan özelliklerden bazılarıdır. Aynı zamanda bu özellikler makalenin SEO uyumlu olmasını sağlar. İlk duyulduğunda kulağa zor gelse de aslında Word de bulunan birkaç basit özelliktir. Açılımı Heading Tagsdir ve Başlık Etiketleri anlamına gelir. H1, H2, H3… şeklinde ilerleyen başlık etiketleridir. Önem derecesine göre başlık oluşturmak için kullanılır. En önemli başlık etiketi H1’dir ve en büyük gösterilen etikettir. H2, H3… etiketleri ise önem derecelerine göre gittikçe küçülerek gösterilir. Yazıda Bold özelliği kullanılması yani koyu renk ise önem gerektiren kelimelerin yani anahtar kelime olabilecek düzeyde olanların koyu renkte yazılmasıdır.
3-BAŞLIK İLGİ ÇEKİCİ OLMALIDIR: Seçtiğiniz başlık ilgi çekici olmalıdır. Başlıkların sıralaması içerik kapsamı ve önem derecesine göre olmalıdır. Aynı zamanda başlıklar içerikle ilgili olmalı H1 başlığı ise makalenin genel olarak neden bahsettiğini karşı tarafa aktaracak düzeyde olmalıdır.

4-ANAHTAR KELİMLER İYİ BELİRLENMELİDİR: Yazının anahtar kelimeleri insanların yazdığınız makalenin konusu ile ilgili araştırmalar yaparken kullanacağı kilit kelimeleri bulmanız ve kullanmanız demektir. Makalenizdeki önemli hususlardan biridir. Çok kullanılan anahtar kelimeyi bulmanız demek çok okuyucuya ulaşmanız demektir.

5-KELİME SAYISI YETERLİ OLMALIDIR: Makalenizin kelime sayısı konunuzun kapsamı ile doğru orantılı olmalıdır. Anlatılmak istenen kısa ve öz bir şekilde anlatılmalı. Gereksiz tekrardan kaçınılmalıdır. Yazının minimum ve maximum kelim sayısı olacağı gibi başlıklarında kelime sayısına dikkat edin. Başlıkta en az 3 kelime kullanın ve en önemlisi anahtar kelimenizin sayısını ve yazı içerisindeki dağılımını iyi ayarlayın.

6-MAKALE ANLAMLI BİR BÜTÜN OLMALIDIR: Yazdığınız makalenin her bir parçası bütünü işaret etmelidir. Her bir alt başlık ana başlığa bağlı olmalı içerik olarak genel anlatılmak isteneni anlatmaya yardımcı olmalıdır. Alt başlıklar konuyu sıra ile birbirine bağlar nitelikte olmalıdır.

SEO UYUMLU MAKALE NE DEMEKTİR?

Açılımı Search Engine Optimizationdur ve Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu diye karşılanır. Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarından faydalanarak kurulan internet sitesinin aramalarda ilk sıralarda gösterilmesini sağlar. Yani bir yazının SEO uyumlu olması arama sonuçlarında daha çok tıklanması demektir. Bu durum makale talep edenler tarafından tercih edilmektedir çünkü sitesine koyduğu SEO uyumlu bu makale daha çok tıklanma getirmektedir. Daha da ayrıntılı bilgi verecek olursak Makalenin SEO uyumlu olması bir üst başlıktaki makalenin sahip olması gereken özelliklerden biridir bunun yanında makalenin sahip olması gereken özelliklerin her biride SEO uyumlu bir makalenin özellikleridir.

HANGİ DİLLERDE MAKALE YAZILIR?

Makale yazımı Türkçe bazlı olması ile birlikte farklı makale yazımı platformlarında farklı farklı dillerde vardır. Genellikle sayıca fazla Türkçeyi İngilizce olan makaleler takip etmektedir ve yazarı az olduğu için siteler tarafında dil bilen yazarlar talep görmektedir. Fiyat başlığında da değindiğimiz gibi ücretlendirmeleri de farklı olmaktadır.

MAKALE YAZARLIĞI İÇİN NE DÜZEYDE BİR BİGİSAYAR BİLGİSİ GEREKİYOR?

Yazınızı yazabilmeniz için üst düzey bir bilgisayar bilgisi gerekmemektedir. Orta derece bir Word bilgisi ile halledilebilir seviyededir. Yazı içerisinde gerekli bilgiler verilmektedir. Hatta bu işe başlamak kaleminizin yanında bilgisayar bilginizi de kuvvetlendirmektedir. Mesela şu an bu yazıyı okuyor olmanız bile bilgisayar hakkında birkaç şey öğrendiğiniz anlamına gelmektedir.

DAHA FAZLA SİPARİŞ ALMAK İÇİN NE YAPMALIYIM?

Daha fazla makale siparişi almak için öncelikle profilinizde kendinizi iyi tanıtın bu işe ne kadar hâkim olduğunuzdan bahsedin. Ardından talepte bulunduğunuz konularda seçici davranın ve verimli olacağınız alanlarda çalışmayı tercih edin. Alıcılara makaleyi yazmak için nasıl bir yol kullanacağınızı açık bir dille anlatın ve talep edilen fiyatı makale ile orantılı verin. Yalnızca sipariş üzerine çalışmayın kendi ürettiklerinizi de sayfanıza ekleyip alıcılara sunun. En önemlisi makalelerinizi gününde teslim etmeyi asla ihmal etmeyin.

MAKALE YAZIMI NASIL KOLAYLAŞTIRABİLİR?

Hâkim olduğunuz konuları seçtiğinizde rahat yazabiliyorken farklı konularda zorlanıyorsanız konu hakkında kısa kısa araştırmalar yapın. Hatta gerekiyorsa videolar dinleyerek destek alın. Eğer bunu yaparsanız yazacağınız makale kategorileri genişler ve daha çok teklifte bulunabilirsiniz. Kendinizi geliştirin ilk başta her ne kadar zor görünse de alışınca gayet kolay ve keyifli gelecektir.

Sonuç olarak bu makalede SEO uyumlu makalenin nasıl yazılacağıSEO uyumlu makale yazarlığının nasıl yapılacağı anlatılmaya çalışılmış bu tarz platformların işleyişi ve yazarların bilmesi gereken şeyler başlıklar halinde aktarılmaya çalışılmıştır.


Top