X
X
TRY

SEO Teknikleri Nelerdir?

AnasayfaYazılarGoogle SEOSEO Teknikleri Nelerdir?

SEO Teknikleri Nelerdir? Birçok webmaster etkili SEO teknikleri sayesinde Google üzerinde yüksek sıralamalara ulaşmıştır. Genel olarak pek fazla önemsenmeyen ancak uzun vadede oldukça güzel sonuçlar doğuran SEO yöntemleri gerektiği ilgili alırsa reklam gelirlerini de arttıracaktır. Özellikle web sitelerini ilgilendiren bu teknikler bazı alt başlıklar halinde sıralanmaktadır. Tam anlamıyla birbirleriyle bağlantılı olmasalar da yapılması neredeyse şart olan bu SEO teknikleri doğru ve etkili şekilde öğrenmek gerekiyor. Daha sonrasında ise devamlı olarak uygulamalara sadık kalmak gerekmektedir.

Seo Teknikleri Nerlerdir ve Anahtar Kelime Kullanım Oranları

SEO yöntemleri arasında en çok bilinen teknik anahtar kelime kullanımıdır. Bu teknik genel olarak rekabetin az olduğu alanlarda yüksek sıralamalar elde etmek için birebir olmaktadır. Yani amaç zaten rekabetin çok olduğu yerlerde yükselmek değil daha sığ alanlarda en iyi sıralamayı elde etmektir. Bu tekniği kullanmak için ise öncelikle anahtar kelimeleri doğru şekilde seçmeyi öğrenmek gerekiyor. SEO teknikleri olarak anahtar kelimeler uzun kuyruklu olarak seçilmelidir. Buna örnek olarak ise “Evde spor yapmak, internetten para kazanmak” gibi anahtar kelimeleri verebiliriz. Seçilen anahtar kelimeleri de makale içerisinde 100 kelimede 2 defa geçecek şekilde kullanmak gerekiyor. Bazı SEO kaynaklarına göre %2,5 olarak verilen bu oran kişiden kişiye göre farklılaşmaktadır. Ancak en ideali olan %2 oranını korumak daha sağlıklı olmaktadır. Bunun yanında SEO yöntemleri olarak her makalede 2 ya da 3 anahtar kelime kullanmak idealdir. 3’ten daha fazla anahtar kelime kullanmak spam olarak algılanabileceğinden abartmamak gerekiyor.

Doğru ve Kaliteli Görsel Seçimi

Genel anlamda birçok kişinin dikkat etmediği konu olan görsel alanı Google gibi arama motorlarının SEO için önemsediği bir konudur. İçerik ya da site görselleri seçerken alınan görselin kullanılabilir yani açık olması gerekiyor. Yani telif haklarına uygun bir görsel seçimi yapmak şart olmaktadır. Bunun yanında ise görsellerin doğru boyutlarda olması gerekiyor. Her anlamda siteye ve içeriğe uygun görsel seçimi gerçekleştiğinde ise hem ziyaretçiler için hem de arama motorları için ilgi çekici bir ortam yaratılmış oluyor. Peki görsellerin SEO teknikleri için başka bir önemi var mı diye soracak olursanız da görsel isimlerine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Siteye ya da makaleye eklenecek olan görsel adlarını da az önce bahsettiğimiz anahtar kelimelerden seçerek değiştirmeniz gerekiyor. Böylelikle de arama motorlarından daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz.

Site İçi İçerik Düzeni

Web sitelerinde bulunan içeriklerde belirli bir düzen olmaktadır. SEO yöntemleri arasında bulunan bu içerik düzeni SEO’ya tam olarak uygun olduğunda ise arama motorlarında daha üst sıralama çıkmak mümkünleşmektedir. Bu içerik düzeninde ise uzun paragraflar, Türkçe imla hataları, birbirini tamamlamayan cümleler ve bunun gibi teknik sıkıntılar giderilmiş ve arındırılmış olmalıdır. Arama motorlarının ve ziyaretçilerin içeriği okurken sıkıntı çekmeyeceği bir düzende makaleler hazırlanmalıdır. SEO teknikleri olarak ise içerikleri direkt video eklemesi yapmamak da gerekmektedir. Yani normal görsel ekler gibi video eklemesi yapılmamalıdır. Bunun yerine Youtube gibi video paylaşım yerlerinden link ile makaleye video eklenmelidir. Böylelikle SEO’ya uygun bir içerik düzeni de oluşturulmuş olur.

Backlink ve Sosyal Medya

Temel SEO yöntemleri arasında son olarak backlink ve sosyal medya konuları oldukça önemlidir. Öncelikle backlinkten bahsedilecek olursa backlink; farklı web sitelerden alınan yönlendirme ağıdır diyebiliriz. Yani makale içerisinde herhangi bir kelimeye yönlendirme linki ya da direkt link ekleme gibi işlemler backlink alanına girmektedir. Tabii ki daha farklı backlink yöntemleri de bulunmaktadır ancak en sık kullanılanlar kelimeye link yönlendirmesi yapmaktır. SEO teknikleri olarak sosyal medya hesapları da son derece önemli olmaktadır. Sosyal medya hesapları bir sitenin daha çok ziyaretçi ağına sahip olmasını sağlamaktadır. Bunun yanında var olan web siteyi daha da güçlendirerek arama motorları tarafından fark edilmesini de hızlandırmaktadır. Google gibi arama motorları web sitenin bağlı olduğu sosyal medya hesaplarını fark ederek burada gerçekten ciddi bir sitenin olduğunu anlamaktadır. Bu sayede de SEO kurallarına uygun bir site oluşturulmuş olur ve gün geçtikçe daha fazla ziyaretçiye erişilebilir. Özellikle yeni kurulmuş web siteleri için bu SEO teknikleri kısa sürede yükselişe geçmeye önayak olabilmektedir.


Top