X
X
TRY

Nitelikli SEO Nedir Ne İşe Yarar?

AnasayfaYazılarGoogle SEONitelikli SEO Nedir Ne İşe Yarar?


Nitelikli SEO Nedir Ne İşe Yarar? Google kaynaklarında arama motoru optimizasyonu olarak açılımı yapılabilen SEO aslında Google Arama motorunun belirlemiş olduğu çeşitli kriterlere sitelerin uyumasını sağlayan ve son kullanıcılar için daha hızlı daha kolay ve bilgilendirici bir internet deneyimi kazandırmak amacıyla yapılan Geniş çaplı çalışmaların tümüne verilen addır. Seo ile internet kullanıcıları aramış oldukları bilgilere daha kısa yoldan ulaşabilir ve kendilerine önerilen ilk sayfalardaki İnternet sitelerinden aldıkları bilgilerden memnun bir şekilde ayrılabilirler. Google sitelerle ziyaretçiler arasında bir köprü görevi görmektedir. Ziyaretçiler bu arama motorunu kullanarak aramış oldukları anahtar kelimeler çerçevesinde en iyi ve en bilgi verici yazıları videoları resimleri bulmak isterler.

Nitelikli SEO Nedir Ne İşe Yarar?

Eğer ziyaretçilerin aramış olduğu anahtar kelimeler iyi bir şekilde yazı içerisinde konumlanmışsa arama motoru bu siteyi biraz daha ön plana çıkaracaktır. Çünkü Google aslında sitelere kefil olmaktadır ve müşterilerin aradıklarına ulaşmaları için sadece zengin içeriklere sahip ve Google'ın kriterlerine Uyan internet sitelerine öncelik vermek zorundadır. Yanlış siteleri ziyaretçilere önerecek olursa zaman içinde bu arama motorunu ziyaretçiler terk edilecektir. Halbuki ayda 30 milyar dolar para kazanan böyle bir arama motorunun bu tip risklere girmesi mümkün değildir. Bu yüzden Google Seo kriterlerine uymayan siteleri gözünün yaşına bakmadan çöpe atabilir. Kendi kriterlerine uymayan internet sitelerini indekslemez. Böylece o site Ziyaretçiler tarafından ziyaret edilemez. Google gibi Yahoo ve Bing arama motorları da SEO optimizasyonuna çok önem verirler. Bütün arama motorlarının temel hedefi ziyaretçileri memnun etmektir. Bu noktada nitelikli SEO nedir sorusu gündeme gelmektedir.

Nitelikli Seo çalışmaları

Ziyaretçiler tarafından gelen trafiği doğru bir şekilde yönetmek gerekiyor, dolayısı ile arama motorlarının göndermiş olduğu ziyaretçilerin doğru sayfalara çekilmesi en önemli kriterdir. Sıfır elektrikli araba anahtar kelimesini arayan bir insanın saçma sapan bir e-ticaret sitesine ya da bir edebiyat blog sitesine yönlendirilmesi arama motorunun güvenilirliğini yok eder. Bunun için arama motorları internet sitelerine düzenli aralıklarla botlar göndererek bu botların anahtar kelimeleri seçip avlamalarını sağlarlar. Bu örnekten elektrikli araba anahtar kelimesi içeren düzgün yazılmış bilgi verici kopya olmayan yüzde 100 Özgün ve doyurucu bilgiye sahip yazılar içeren siteler arama motorlarının ilk sayfalarında yer almayı hak ederler. Çünkü ziyaretçi tam olarak aradığı şeyi bu sitelerde bulacaktır. Eğer kullanıcı Arama motorunun kefil olduğu siteye girip aradığını buluyorsa bu nitelikli bir Seo kapsamına girer. Eğer ziyaretçi önerilen ilk sayfalardan hemen çıkış yapıyorsa bu niteliksiz bir Seo çalışması olacaktır. Arama motorları bunu istemezler. Bir diğer nokta ise ziyaretçilerin sadakatidir, bir site ziyaretçilerine aradıkları bütün bilgileri en doğru şekilde verebiliyorsa müşteriler bu siteye sadık olurlar ve bu sitenin sahibi bu müşteriler üzerinden üst sınırı olmayan reklam gelirleri elde edebilir. Google siteleri Adsense reklam gösterimi yapmaları karşılığında ödüllendiriyor. Site sahipleri, Adsense kanalıyla belli miktarlarda her ay düzenli miktarlarda para kazanırlar. Ziyaretçiler bu reklamlara tıkladıklarında tık başına 0.10 TL ortalama gelir elde ederler. Günde 1000 tık alan site, her gün 100 TL ayda 3.000 TL otomatik gelir elde eder. Sabah ve Mynet gibi siteler için bu gelir ayda 200 bin TL olabilir. Seo çalışmalarının bir diğer ayağı da referanslardır. Bir siteye referans olan internet siteleri de arama motorlarının gözünde iyi siteler ise bu durumda referanslar iyi kabul edilir. Bu da söz konusu sitenin arama motorunda biraz daha üste çıkmasına yardımcı olur, bu çalışma nitelikli SEO çalışması kapsamına girer


Seo çalışmasında planlama

 

Nitelikli SEO çalışması yapacak olan internet sitesi sahibi özellikle ne istediğine karar vermelidir. Hedef müşteri kitlesini seçmelidir veya ziyaretçi kitlesini belirlenmelidir. Herkesin her ihtiyacını karşılamak niyetiyle yola çıkar bir girişimci internet sitesini başarılı hale getiremez. Bu yüzden belirli alanlara yönelmek daima daha akıllıca olacaktır. İkinci adım kişinin bu sektörde nerede olduğunu görmesi adımıdır. Nitelikli SEO Nedir Ne İşe Yarar? Örneğin bir teknoloji sitesi açmayı planlıyorsunuz diyelim! Sizin gibi binlerce insanın daha önce böyle bir girişimde bulunduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu noktada nitelikli Seo çalışmalarını planlarken var olan bu teknoloji sitelerinden daha kaliteli içerikler sunabileceğinizi düşünmeniz gerekiyor. Bununla ilgili daha önceki tecrübelerinizi de kullanmalısınız ve gelecekten sitenizin nerede olacağı konusunda bir öngörüye sahip olmalısınız. Sitenizin sürekli ziyaretçi arttırması daha çok reklam tıklaması ve sizin daha çok para kazanmanız ana hedefler olmalıdır. Her şey para kazanma felsefesi üzerine kuruludur.

Google yönetimi

Her ay 30 milyar dolar gelire sahip olan dünyanın en büyük arama motoru olan Google bir arama motoru olarak milyonlarca siteyi yönetiyor. Hangi sitelerin öne çıkacağına karar veriyor. Bunun için özel algoritmalar geliştirmiş ve geliştirdiği özel botlar belirli zamanlarda internet sitelerini ziyaret ederek güncel paylaşımlarını kayıt altına alıyorlar. Site sahipleri bu botlardan haberdar olmuyor, bunlar sanal müfettişler gibi gelerek siteyi gözden geçiriyorlar. Anahtar kelimeleri kayıt edip çıkıyorlar, rakip siteler arasında en sağlam özgün ve Seo uyumlu içeriklere sahip olan internet sitelerini ön plana çıkarıyorlar. Google arama motoru web sitelerini tarar, bütün sayfaları inceler gereklilikleri çıkartır ve içerikleri analiz ettikten sonra index oluşturur. Dorgulama işlemini bitirdikten sonra anahtar kelimeleri anlamlandırır ve sistemi puanlandırır. Eğer içerikler algoritmaya uyumlu ise bu site geleceği parlak ve yükselme potansiyeli olan bir site olur. Google botları siteleri gezinirken spam kontrolleri yapar ve çok fazla tekrar eden yazıların olup olmadığına bakar. Yazılımlarla oluşturulan makaleler varsa onları da tespit eder. çünkü bu yazılar genellikle anlam ve ifade bozukluklarına çok yer verdiği için organik trafiğin beklentilerini karşılayamazlar. Uyanık olduğunu düşünen bir internet sitesi sahibi, herhangi bir yazılımcıya bir bot yazdırarak tamamen makinelerin insafına kalmış otomatik içerikleri kendi sitesine aktarabilir ve bu içeriklerin aktarımını zamana bağlayarak günde 100.000 veya 1.000.000 tane yazı yazdırabilir veya araklayabilir. Ancak Google botları bunu kolaylıkla fark ederler. Bu siteyi al aşağı ederler ve sayfalarından aforoz ederler. Artık bu site bir çöp site olur. Bu açıdan bakıldığında içeriği 1.000 adet makaleden oluşan tamamen organik bir site ile içeriği 100.000.000 makaleden oluşan ama botlarla oluşturulan bir site karşılaştırıldığında, kesinlikle organik olan site daha ön planda olacaktır.

Çünkü organik site arayıcıların ihtiyaçlarına daha iyi cevap verecektir. Bu sitede makaleleri insanlar, elleri ile ve duyguları ile yazmaktadırlar. Nitelikli SEO çalışmaları kapsamında Google botlarının önem verdiği bir diğer çalışma da internet sitelerinin mobil uyumluluğunun olup olmamasıdır. Trafiğin yükseltmek isteyen her site mutlaka mobil uyumlu olmak zorundadır. Çünkü 2020 rakamlarına göre, Türkiye’de 73 milyon insan aktif olarak mobil cihazlarla internete bağlanmaktadır. Bu sadece Türkiye için geçerlidir. Nitelikli SEO çalışmasında Google botlarının önem verdiği bir diğer nokta domain seçiminin doğru yapılmasıdır. Örnek vermek gerekirse sadece elektrikli arabaların tanıtımını üstlenen bir sitenin domain adının elektrikli arabalarla ilgili olması çok önemli ve gerekli bir kriterdir. Nitelikli SEO Nedir Ne İşe Yarar? Nitelikli Seo çalışmalarının bir diğer adımı ise etiketlerdir. Siteler etiketleriyle değerlendirilirler, bir sitede yer alan bilgi verici bir yazı içerisinde giriş gelişme ve sonuç paragrafları mutlaka olmalıdır ve sitenin çok rakibi varsa, her yazının en az 300 kelime olması şarttır. Bir diğer nokta her 100 kelime için belirlenen anahtar kelime sayısının yüzde 2 civarında olmasıdır. Anahtar kelimeler yazı içerisinde tek cümlede değil dağılmış olarak yer almalıdır. Ayrıca yazı içerisinde H1 H2 ve H3 etiketlerinin kullanımına önem verilmelidir. Her yazıda en az bir anahtar kelime H1 etiketinde kullanılmak zorundadır.


Top