X
X
TRY

İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır? 

AnasayfaYazılarGoogle SEOİçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır?...

Varlıkları Kullanarak İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır? 

Artık bu bir sır sayılmaz çünkü SEO'daki varlıkların (kişi, kuruluş vb.)  rolü büyük ölçüde belgelenmiştir ayrıca varlık optimizasyonu, Twitter zaman çizelgenizi her kontrol ettiğinizde görebileceğiniz popüler bir konu da değildir. İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır?  Bir alt klasördeki içeriğin bir alt alan adından daha iyi sıralanıp sıralanmayacağı veya bir SEO Uzmanının Python'u öğrenmesinin önemli olup olmadığı gibi daha az etkili kavramları tartışıyoruz… Oysa Varlık optimizasyonu, diğer konular ve kavramlarla aynı miktarda gündeme gelmeyi hak ediyor. Hadi öylesye şiimdi bunu konuşalım!

Varlıkları Kullanarak İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır? 

Varlık nedir?

Google, bir varlığı “Tek, benzersiz, iyi tanımlanmış ve ayırt edilebilir bir şey veya kavram” olarak tanımlar. Bir varlık bir etkinlik, fikir, kitap, kişi, şirket, yer, marka, alan adı ve çok daha fazlası olabilir. “Bu bir anahtar kelimenin tanımı değil mi? Fark ne?" Bir varlık dil veya yazımla değil, evrensel olarak anlaşılan bir kavram veya şeyle sınırlıdır. Ve bir varlığın özünde diğer varlıklar ile ilişkisi vardır. Google, varlıkları düğüm olarak ve varlıkları kenar olarak içeren varlıkları açıklamak için bir "düğümler" ve "kenarlar" resmini kullanır. Bunun nasıl bir şey olduğunu görmek için bir aramaya bakalım: 

“Tayyip Erdoğan” araması, “Türkiye Cumhurbaşkanı” unvanını taşıdığı bir bilgi paneli görüntüler. Ve “Türkiye Cumhurbaşkanı” araması Tayyip Erdoğan'nın bilgi panelini gösterir. Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhurbaşkanı ile ilişkili olduğunu biliyoruz. Erdoğan şu anki Başkan, peki ya aynı varlıkları farklı bir ilişkiyle ararsak?

Google’da “Türkiye Eski Başbakanı” aramasını yaptığımızda eski başbakanların resimlerini yan yana listeler.  Orada Erdoğan da var tabii ama burada, düğümler arasındaki farklı bir ilişkiye dayanan farklı bir sonuç kümesi görüyoruz. Tüm eski başbakanların fotoğrafları...

Varlıklar arama motorları tarafından nasıl kullanılır?

Google'ın  varlıkları parçalamak, bunları bir grafiğe eşlemek ve benzersiz bir kimlik atamak için Word2Vec adlı bir model kullandığına inanılıyor. Bir anlamda, Word2Vec, dili matematiksel bir hesaplamaya dönüştürerek Google'ın kavramları düzgün bir şekilde tanımlamasına ve dilden bağımsız olarak geleneksel modellerin bir şekilde yapamayacağı şekilde uygun şekilde haritalamasına izin verir. İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır?  Şu anda varlıkların arama sonuçlarına tam olarak nasıl uyduğunu bilmiyoruz, ancak " Arama sonuçlarını varlık metriklerine göre sıralama başlıklı bir patentte sunulan bir modele dayanarak, en büyük faktörlerden birinin ilişkili olduğunu biliyoruz.

İlişkililik öncelikle ortak oluşum olarak adlandırılan bir şeyle değerlendirilir (bağlantılı patent hala beklemededir, ancak ortak oluşumun anlaşılmasında yardımcıdır). Ortak oluşum, web'deki belgelerde birlikte görünen varlıkların sıklığına bağlı olarak ilişkilerin gücünü değerlendirir. İki varlıktan ne kadar sık ​​bahsedilir ve onlardan bahseden belge ne kadar güvenilir olursa, ilişki o kadar güçlü olur.

Varlıklar bir sıralama faktörü mü?

Varlıklar mutlaka bir sıralama faktörü değildir en azından geleneksel anlamda... Ve kalite sinyalleri olarak ne kadar ağırlık taşıdıklarını tam olarak bilmiyoruz. Ancak varlık grafiğinden büyük ölçüde etkilenen sıralama faktörlerinin (diğerleri arasında) iki temel kategorisi olduğunu biliyoruz.

İçerik

Anahtar kelimeler tarihsel olarak içeriğin alaka düzeyi ve kalitesinin hâkimi olmuştur. Anahtar kelimeler ölü değildir, ancak varlıklar arama motorlarındaki bir aramadaki kelimeler arasındaki ilişki hakkında daha iyi bilgi verir. Örneğin, “İstanbul'da basketbol için en iyi ayakkabılar” aramasına bakalım. Elbette, bir yazı oluşturabilir ve bunu anahtar kelimeyle doldurabiliriz. Ancak, varlık tabanlı indeksleme dünyasında Google, bu varlıkların her birinin etrafında anlambilim arar ve ilişkilerini gösteren sinyalleri arar. “LSI anahtar kelimelerinin” patlamasını hatırlayabilirsiniz. Google'ın algoritmasında gizli anlamsal dizin oluşturmanın kullanılıp kullanılmadığı, anlambilime olan bu ilgi varlıklara dayanır. Tüm aramalar artık anlamsaldır.

Bağlantılar

Tüm bağlantıların eşit yaratılmadığı SEO dünyasında oldukça yaygın bir bilgi. Varlık tabanlı indeksleme bu duyguyu güçlendirir. “İstanbul’da basketbol için en iyi ayakkabılar” olmayı hedefleyen bir yazı, bu SERP'ye gerçekten sahip olmak için ayakkabı, basketbol ve İstanbul şehrindeki yetkili kaynaklardan bağlantılara ve referanslara ihtiyaç duyuyor.

Varlıklar algoritmalarda ne kadar zamandır kullanılıyor?

On yıldan fazla süredir var olan varlıkların patentlerini gördük ve çoğu kuruluşun arama algoritmalarında uzun süredir rol oynadığına inanılıyor. Soru şudur: Varlıklar indeksleme için ne zaman çekirdek haline geldi? 

BERT ve varlıklar

BERT'in varlıklarla bir ilgisi var mıydı? BERT’e muhtemelen hak ettiğinden biraz daha fazla ilgi gösterildiğine  inanmamıza rağmen, Google'ın algoritmasında kullanımı, varlıkların önemini anlamamıza yardımcı olabilir. BERT (Transformatörlerden Çift Yönlü Kodlayıcı Temsilleri), Google'ın 2018'de tanıttığı ve Ekim 2019'da kullanıma sunmaya başladığı bir Doğal Dil İşleme modelidir. BERT, adlandırılmış varlıklardan önce veya sonra gelen kelimelere dayanarak bir kelimenin tam bağlamını düşünme yeteneğine sahiptir. .

Varlıklar için içerik nasıl optimize edilir?

İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır?  Bazı uygulanabilir ipuçlarına dalmadan önce, varlıkların içerikten çok daha fazla etkisi olduğunu bilin. Varlık optimizasyonu, marka oluşturmak, etki alanları oluşturmak ve her türlü diğer çevrimiçi girişim için çok önemlidir. Bunu söyledikten sonra, içerik için büyük etkiler var. 

Bir konu seçin ve araştırın

Yeni başlayanlar için, sıralamak istediğimiz bir konuya ve anahtar kelimeye ihtiyacımız var. Anahtar kelime araştırmasının  veya konu araştırmasının nasıl yapılacağına dalmayacağız, ancak yukarıdaki örneğimize sadık kalalım ve “İstanbul için en iyi ayakkabılar” olmayı hedefleyelim. Bu anahtar kelimeyi sıralamayı hedeflemek istiyorsak, Google'ın varlık grafiğinde hangi diğer konu ve kavramlarla ilgili gördükleri hakkında bilgi toplamamız gerekir. Nerede böyle bir fikir edinebiliriz? Birkaç yer:

Wikipedia: Varlıkların Google'ın Bilgi Grafiğinin temeli olduğunu biliyoruz ve Wikipedia'nın varlıklar hakkındaki bilgilerinin çoğunu körüklediğini biliyoruz. Google, konuları anlamalarına yardımcı olmak için Wikipedia'ya yaslanırsa, Wikipedia'da bulunan özelliklerin ve kaynakların içeriğimizi yönlendirmeye yardımcı olabileceğini varsayabiliriz.

Google görselleri varlık bilgileri için başka bir altın madeni...

Varlıklar için Google Görseller’i kullanma

Görsel Arama çubuğunun altında, Google'ın "basketbol için en iyi ayakkabılar" ile olumlu bir şekilde ilişkilendirdiği varlıklar buluyoruz. Bunlar, makalenizde listelemeniz gereken ayakkabılar veya ayakkabıların nitelikleri değildir,ancak mantık bu konuların belirtilmesinin Google'ın makalenizi onlarla ilişkilendirmesine yardımcı olacağını söyler.

"İnsanlar Şunları da Soruyor", varlık optimizasyonu için başka bir yararlı kaynaktır. Bunlar, Google'ın hedef anahtar kelimenizle ilişkilendirdiği diğer konular ve sorulardır: 

Rekabeti analiz etmek için Google'ın NLP API demosunu kullanın

Hedef anahtar kelimeniz için en iyi iki veya üç sıralamadaki makaleleri belirleyin. Şimdi Google'ın makalelerinde bulunan varlıkları nasıl görüntülediğine bakabilirsiniz. Google'ın NLP API demosunu kullanabilirsiniz. Bu sadece NLP bulut ürünlerinin örnek bir demosudur. Bununla birlikte, gerçekten değerli veriler sağlar.

İçeriği gerektiği gibi güncelleyin

Varlık optimizasyonu, anahtar kelime optimizasyonundan biraz daha karmaşık olduğu için, varlıklarınızda yeni konular ortaya çıktıkça içeriği düzenli olarak güncellemek için daha güçlü bir durum söz konusu olur. Örneğin, yeni basketbol ayakkabıları ortaya çıktığında ve Google varlık grafiğinde yerlerini belirledikçe, varlıklarınızın yayınınıza eklenmesine yardımcı olur.

BERT başka bir harika örnektir. İnternette patladığında, Doğal Dil İşleme ile ilgili bir yayınınız olsaydı, Google bundan bahsetmeyi beklerdi.

Aramanın geleceği

Herkesin varlık optimizasyonu konusunda öğrenmesi gereken çok şey var. Ve yine, sonuçlar içerik optimizasyonunun çok ötesine uzanıyor. İçerik Optimizasyonu Nasıl Yapılır?  Ancak, varlıklara odaklanmanın çoktan başladığına inanıyoruz ve sinyaller yalnızca Google ve diğer arama motorları için önem kazanacak. Makaleyi toparlayacak olursak Google, bir varlığı “Tek, benzersiz, iyi tanımlanmış ve ayırt edilebilir bir şey veya kavram” olarak tanımlar. Bir varlık bir etkinlik, fikir, kitap, kişi, şirket, yer, marka, alan adı ve çok daha fazlası olabilir. “Bu bir anahtar kelimenin tanımı değil mi? Fark ne?" Varlıklar için içerik nasıl optimize edilir? Varlıklar için Google Görseller’i kullanma ve daha pek çok yeni konu anlatılmaktadır. 


Top