X
X
USD

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

AnasayfaYazılarGoogle SEOHemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? Sıradan web sitelerde hemen çıkma oranı yüksek iken özel ve emek edilen sitelerde Hemen Çıkma Oranı düşüktür. “Bounce Rate nedir” Bounce Rate Nasıl Düşürülür” bu soruları irledeyeceğiz.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? Neler Yapılmalı

Çoğu site sahibi bu konuda çok fazla bilgi sahibi değil, Bu oranların google gözünde etkili oldukça kanıtlanmış ve önem arz etmektedir. Seo Uzmanı personellerimizi arayarak destekler alabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir?

Web siteye gelen ziyaretçinin bir sayfada belli bir süre kalıp, siteyi terk etmesine bounce rate diğer adıyla hemen çıkma oranı denir.

Hemen Çıkma Oranının Önemi

SEOda kalite kriterleri arasında bulunur. Arama motorları web sitede kalan, giren ve çıkan ziyaretçiyi mercek altına alır. Ziyaretçilerin davranışları sitenin değerini yükseltir veya düşürür. Ziyaretçinin site içerisindeki davranışları arama motorlarındaki sıralamanıza doğrudan etki gösterir.

Bounce Rate Değerleri Kaç Olmalı?

Bounce rate oranı siteden, siteye değişir. Bu farklılık web sitenin faaliyet gösterdiği sektör, hedef kitlesi ile alakalıdır. Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? Eğer bir ziyaretçi açılış sayfasında uzun süre kalıp, diğer sayfalarda da zaman geçiriyorsa ilgisini çekmiş ve işine yarayacak birşeyleri web sitenizde bulmuş demektir. Nasıl düşürülür? konusuna geçmeden önce site çeşitlerine göre hemen çıkma oranlarından bahsedelim. SEO analizleri yapan belli başlı siteler dünya genelinde yaptıkları araştırmalarda şu değerleri elde etmişler. Sektörlere göre “Bounce Rate Oranları”

E-Ticaret Siteleri: 20-40 %
Kurumsal Web Siteler: 30-50 %
Hizmet Sektöründeki Siteler: 40-60 %
Bilgi, İçerik, Haber: 40 – 60 %
Bloglar: 70-98 %

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Bounce Rate Düşürme Teknikleri

Tek sayfalık sitelerde yukarıdaki oranlardan daha yüksek bounce rate görünür. Bunun sebebi kullanıcıyı kısıtladığınızdan dolayıdır. Eğer tek sayfalık site hemen çıkmak oranı düşürmek istiyorsanız etkinlik düzenlemelisiniz. Bu etkinlikler yarışma türü faaliyetler değildir. Google analytics etkinlik hakkında lütfen bilgi alınız.

Tasarım: SEOda en değerli kriter site içi on page SEO’dur. Site içi uyumluluk ve kullanıcılarınıza odaklı bir tasarım sitede kalma sürelerini artıracağı gibi gezinme miktarınıda yükseltebilir. Ziyaretçiler bu sayede site içinde daha fazla süre geçirecek ve sayfalar arasında dolaşım yapabilirler.

İçerik: Ziyaretçilerinizi doyuran içerikler bounce rate oranını düşürür. Odak noktalarınız her zaman ziyaretçiye bilgi verecek ve yarar sağlayacak içerik üretmek olsun. Siz kullanıcıyı düşünürseniz ancak o zaman web sitenizi değerli görür. İlgi çekici başlık ve konular oluşturmak için planlar yapmalısınız.

Site Açılış Hızı: Google’ın açılış hızına değer verdiğini defalarca ziyaretçilerimize anlatmıştık. Google’ın değer verdiği kriterler sizin için oluşturulmuştur. Ağır hareket eden bir sitede kim kalır, kim dolaşır ki! SEO İçin Site Hızını Nasıl Yükseltirim? konumuzu okunmanızı tavsiye ederiz.

Mobil Uyumluluk: Dünya üzerinde masaüstünden daha fazla kullanılan cihaz türü mobil cihazlardır. Geçen günlerde yazdığımız Google’ın mobil uyuma dahada önem verecek yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Kullanıcılar cep telefonu, tablet ile bir arama yaptığında giriş yaptığı web siteler mobil uyumlu ise daha fazla zaman geçiriyor ve site içerisinde dolaşım yapıyor.

Mutlaka web siteniz mobil uyumlu olmaklı ki ziyaretçilerinizin işi kolaylaşsın. Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? Evde geçen gün çocuğuma mama sandalyesi almak istedim. Google’a yazdım “Bebek Mama Sandalyesi” çıkan sonuçlardan fiyatları inceledim. Bir markayı gözüme kestirdim. O marka üzerinden fiyat araştırmalarını derinleştirdim. En uygun fiyatı bulduğum güvenilir bir e-ticaret sitesi mobil uyumlu değildi. Bilgileri girene kadar “kan, ter” içerisinde kaldı. Sağda işlem yapacağım parmağı kaydıra, kaydıra canım çıktı. Eğer fiyat o kadar uygun olmasaydı siteden çıkış yapacaktım. Düşünün bu sitenin alternatifi olsa ve aynı fiyatı yakalasa mobil uyumlu olsa hangisini tercih ederdiniz? Mobil SEO Teknikleri hakkında bilgileri linkten alabilirsiniz.

Alaka Düzeyi: SEO için nasıl “alakalı kelimeler” ile çalışmalar yapmak, kelime yoğunluk oranı önemliyse gerçekten kullanıcıda buna önem veriyor. Yukarıdaki örnekte aldığım mama sandalyesi bulduğum sitede kararlarımı etikileyen bir sebeplerden birisi alakalı resim, teknik detaylar ve benzer ürünler oldu. Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür? Bütün sektörde genel olan alaka düzeyini doğru şekilde yakarlarsanız bounce rate düşecektir.


Top