X
X
TRY

Google’ın Zeka Algoritması “Rank Brain”

AnasayfaYazılarGoogle SEOGoogle’ın Zeka Algoritması “Rank Br...

Google’ın Zeka Algoritması “Rank Brain” Birçoğunuz Google’a ait olan Page Rank sistemini duymuşsunuzdur.  Google aramalarında doğru ve hızlı sonuçlara ulaşılmasında başrol oyuncusuydu.  Ayrıca bunun yanında yine Google’ın geliştirmiş olduğu of Panda, Penguin, yada Hummingbird sistemleri de vardı. Ancak bu sistemlerin hepsi bir el yapımı arama algoritmasıydı. Fakat Rank Brain ismi ile gündeme damgasını vurmuş olan teknoloji bambaşka bir yöne doğru uzanmakta.

Rank Brain Sorgulara Mantıklı Cevap Verecek

Google yaptığı açıklamalarda Rank Brain adı verilen yapay zeka destekli bir algoritma teknolojisi ortaya çıkardığını bildirdi. Rank Brain arama yapıldığı sırada kendini geliştirebilecek ve sorulan sorulara daha mantıklı cevaplar verebilecek. Yazılan karmaşık cümlelerin farklı yönlere açılmasını engelleyerek istenilene ulaşılmasını sağlayacak. Bu şekilde gelişmeye devam edecek. Google’ın Zeka Algoritması “Rank Brain”  Ne zaman kullanılacak diyorsanız ise Google şu anda %15 bir aktiflik ile birlikte Google Rank Brain uygulamasını kullanılır hale sokmuş durumda. Google şirketi yapay zeka konusunda tahmin edilenden ve görülenden çok daha ileride bir noktadadır. Bu teknolojisi sadece bir başlangıç olacak.

Google’ın Zeka Algoritması “Rank Brain”

Rank Brain Tam Olarak Nedir ?

Rank Brain tam anlamıyla bir algoritmadır. Aslında ‘’ makine öğrenimi ‘’ dediğimiz bir sistem mantığında kurulmuştur. Yani insanların davranışlarını taklit edebilme yeteneğidir. Bu şekilde hem Google alt yapısını kullanarak hem yapılan aramalar doğrultusunda Rank Brain kendini geliştirebilir. Bu sayede Google aslında bizim ne demek istediğimizden ziyade ne öğrenmek istediğimizi anlamaya çalışacak. Google’ın Zeka Algoritması “Rank Brain”  Bu şekilde arama motoru kavramından ziyade ‘’ arama insanı ‘’ kavramına doğru bir yola girilmiştir diyebiliriz. 

Google şirketi, günümüzde şirketlerin sahip oldukları sınırlı cevaplama sistemine sahip olan ve geliştirilebilmeye kapalı olan sistemleri değiştirerek ve güncelleyerek yapay zeka uygulamaları ile tüm dünyayı farklı bir çağa sokabilme imkanına sahiptir.


Top