X
X
USD

Google Dalgalanmaları

AnasayfaYazılarGoogle SEOGoogle Dalgalanmaları

Google Dalgalanmaları Sürekli olarak algoritmanın anlık güncellenmesinden dolayı web sitelerin sıra değiştirmesine sıra dalgalanması denir. Arama motorları kullanıcıya yönelik olarak güncelleme yapar bu updateler otoriter olmayan sitelerde gel, gitler oluşturur. Genelde dalgalanmadan etkilenmeyen siteler belli bir otoriteye sahiptir. Yinede web siteler güçlü olasada kimse bunu orada kalacak diye garanti edemez. Ancak varolan durumu üzerinden tahminler yürütebilirler.

Google Dalgalanmaları ve Nedenleri

Geçen günlerde bir müşteri SEO talebinde bulundu web sitesi sürekli gerilere gidiyor diye şikayet ediyordu. Google Dalgalanmaları Analizleri yapmak için domain adresini talep ettim ve hangi kelimede gerilediğini sordum kelimeyi saklı tutarak anlatmak istiyorum. Sitede gerekli incelemeleri yaptım. Sonuçları elime aldığımda gördüm ki daha önceki çalıştığı SEO Uzmanı hacklink çalışması yapmış ve haclikleri silinmeye başlamış web site sürekli geriye gidiyor. Müşteri sanıyor ki: “Google Güncelleme yapmış” o nedenle gerilere gidiyor. Detayları açıkladığımda bana cevabı şu oldu Hacklink ile Backlink zaten aynı… Bizzat görüşmemde onun bu yanlış algısının doğru olmadığını belirttim. Müşteriye yardımcı olmak adına ona yeni site açmasını tavsiye ettim. Çünkü % 90 ceza alma oranına sahiptir.

Şimdi ki örnekteki gibi uzman olduğumuz alanda tahminler edebiliriz. Hangi sitenin nerede kalacağını sadece tahmin edebiliriz. Kimse Google Algoritmasına Doğrudan müdahale edemez. Az önceki örnekteki gibi yanlış SEO çalışması yapılmış sitelerin ilk sayfaları hak etmediği aşikardır. Böyle siteleri Google’ın elemesi için güncellemeler yapmasıda doğaldır. Dalgalanmadan etkilenen siteler güçsüz olarak ifade edilir. Kalıcı SEO çalışmasına tabii tutulan sitelerin düşme ihtimalleri zayıftır.

Google Dalgalanmalarını Nasıl Kontrol Edersiniz?

Dünya genelinde webmaster ve SEO Uzmanı bizzat takip ettiği 3 site vardır. Bu sitelerden dalgalanma tarihlerini inceleyebilir, Güncellemeler ile ilgili tahminlerde bulunabilirsiniz. Google dalgalanması sorgulama siteleri:

https://www.accuranker.com/grump/
https://algoroo.com/
http://mozcast.com/


Top