X
X
TRY

En Hızlı Şekilde Yükselmenin Sırrı “Long Tail”

AnasayfaYazılarGoogle SEOEn Hızlı Şekilde Yükselmenin Sırrı ...

En Hızlı Şekilde Yükselmenin Sırrı “Long Tail” E-ticaret siteleri için ilk başta çıkan Long Tail kavramına bir göz atalım dedik. Long Tail nedir, nasıl uygulanır? Örnekleri gibi soruların çok arandığınız gördük. Sizlere faydalı olacağını düşündüğümüzden dolayı “Uzun Kuyruk” SEO tekniğini anlatımı hızlı şekilde yükselmenize yararlı olacaktır. Konuyu tam okuduktan sonra beyninizde şimşekler çakacak. Yaptığınız SEO yanlışları konusunda bilgi edineceksiniz.

Long Tail Nedir?

2004 yılında ABD (Amerika) Teknoloji dergisi Chris Anderson yayınladığı The Long Tail makalesinde konu hakkında bilgiler sundu. Bu tekniğin var olduğunu ama fark edilmediğini dünyaca ünlü e-ticaret sitelerinin bu tekniklerden büyük bir pazar payına sahip olduğunun örneklerini verdi. Dünyada kabul gören bir Long Tail Tekniği yaygınlaşır oldu. Long Tail Örneği olarak genelde resimlerde Dinazor Kuyruğu gösterilmektedir. Uzun Kuyruk denilen bu teknik şudur: Popüler olan Jenerik Kelime’de yükselmek zor olduğundan dolayı kelime yapıları uzun ve jenerik kelimenin içinde bulunduğu tekniğin adıdır. SEO Daha açıklayıcı olmak gerekirse: İphone 6S kelimesinde yükselmeniz zaman, maliyet alacağından dolayı rekabet gücünüzü kısa sürede yitirebilirsiniz. Ama diğer İphone 6S ile ilgili uzun kelimelerde yükselmeniz daha kolay olacaktır. Long Tail Örneği: Beyaz İphone 6S Görünümü gibi örnekler vermek mümkündür. Bunu e-ticarete uyarladığınızda genelde müşterileriniz internette markanızı biliyorsa Markanız İphone 6S diyebilir.

En Hızlı Şekilde Yükselmenin Sırrı

Long Tail ile Web Sitenizin Yükselme Seyri Bulunduğunuz sektörde Lider olmak istiyorsanız hemen olmaz. Long Tail SEO Çünkü şuanda sektörünüzde Lider firma zaten vardır. Lider olmak isteyen firma lidere direk saldıramaz. Kanat saldırıları ile liderin bir kısım pazar payını kolayca elde edebilirsiniz. Doğru stratejileri, doğru şekilde kullandığınız şuan ki konumunuzdan daha iyi noktaya varacaksınız. İlk web siteyi açtığınızda heyecanla para kazanacağım, ürün satacağım mantığındaydınız. Zamanla gördünüz ki: Bu böyle olmayacak, rakipler çok güçlü, kazanan nasıl kazanıyor? karamsar düşünceler oluşacak. Bunları artık bir kenara atın. Şuanda anlatacağımız teknikle kısa sürede rakiplerinize yetişebilirsiniz.

Long Tail SEO Nedir?

Aklınızda olan bir ürünü küçük bakkal dükkanına sorduğunuzda var dediği oldu mu? Popüler ürün sorduysanız evet var diyecektir. İstisna olarak bilinmeyen bir ürünü sorduğunuzda genelde evet cevabı alabilirsiniz ama genelde yok derler. Çünkü yeterinde reyonları bulunmaz. Genelde popülaritesi yüksek ürünler getirir ki satışları daha fazla olması içindir. Asıl kazanç noktası popüler ürünler değildir. Gerçek kazanç pek bilinmeyen ama aranan ürünlerdir. İnternet dünyasında da bu böyledir. Az önce verdiğimiz İphone 6S örneği aslında çok aranan popüler ürünler bölümünde yer alır. Genelde az bilinen telefonların satışı az sayıda olsada onunda bir kullanıcı kitlesi mutlaka vardır. Onların size ulaşmasını bu ürünleri reyonunuzda bulundurarak sağlayabilirsiniz. Rekabet imkanıda kolaydır.

İnternet Büyük Bir Derya Herkes Mutlaka Birşeyler Arıyor!

Google’ın çalışma mantığında sadık ziyaretçi ve hit önemlidir. Organik hit konumuzu inceleyebilirsiniz. Siz rekabetçi konudan binlerce hit almayı hayal ederken, rakipleriniz rekabeti düşük aranma hacmi az olan kelimelerden binlerce hiti alıyordur. Nasıl mı? İşte bu şekilde: İphone 6S örneği ile başladık onunla devam edelim. İphone 6S kelimesi sizin için hayal değil mi? Bence hayaldir. Long Tail SEO Çünkü Otoriter e-ticaret siteleri, Newsli siteler bu kelimedeki yerlerini sağlamlaştırmıştır. Siz bakış açınızı değiştirin olaya şöyle bakın: Rekabeti düşük bir telefon markasını web sitemde bulundurursam ve buna benzer binlerce ürün web sitemde yer alırsa sizce ne olur? Kısa sürede web siteme hitler gelmeye başlar. Belli bir süre sonra ilk sayfa ve önemli bir konuma otururum. Bu kadar basit mi? Evet aynen bu kadar basit. Bu SEO Stratejisi ile kısa sürede yükselebilirsiniz.

Long Tail Örnekleri

Long Tail SEO

İstanbul Yemekleri rekabetçi olduğundan dolayı aşağıdaki örnekler size fikir verebilir.

istanbulun yöresel yemekleri nelerdir
istanbulun yöresel yemekleri hakkında bilgi
istanbulun yöresel yemekleri nelerdir kısaca
Bu örnekler Jenerik bir kelimeyi yükselmek için kolaylaştırma yöntemidir. Long Tail Diğer bir tekniği ise aranan ama rekabet derecesi düşük ürünler veya hizmetlerdir. Ana kategoriyi güçlendirmek için rekabet derecesi düşük kelimelerle SEO üstünlüğü sağlamaktır.


Top