X
X
TRY

Anahtar Kelimelerin 2020’de SEO için Önemi

AnasayfaYazılarGoogle SEOAnahtar Kelimelerin 2020’de SEO içi...

Anahtar Kelimeler 2020’de SEO için Önemsiz midir?

2020 büyük bir değişimin adıdır ve SEO uzmanları son on yılda neyin ne kadar değiştiğini bu yıl tam anlamıyla görecekler… Anahtar Kelimelerin 2020’de SEO için Önemi Çünkü hem kuantum üstünlüğe sahip bir Google var hem de, mobil cihazlar doğal konuşma dilini öne çıkarıyor. İkisi birleşince “anahtar kelime” tarihe karışabilir. 

 2010 yılında Panda, Hummingbird, RankBrain veya BERT diye bir takım üstün özellikli güncellemeler yoktu ve birçok SEO uzmanı “SEO içeriği” nin tarifini şunlarla yapardı: 

  • Anahtar kelimemizi ve yakın varyasyonlarını şu kadar kez içeriğe ekleyin.
  • Anahtar kelimeyi başlığa, meta açıklamanıza vb. tüm önemli yerlere ekleyin
  • En az şu kadar kelime yazmak gerekir.

Ancak Google’ın algoritması çok değişti. 

Artık  anahtar kelimeleri doğru yerlere koyarak Google'ı kandırmak mümkün değil böyle yaparak sıralamalarda öne çıkılamaz artık... Artık gündemde olan konu, arama yapanlara muhteşem deneyimler sunabilmektir. 

Peki anahtar kelimeleri tam olarak nasıl kullanmalıyız? 

İçeriği neden yazıyoruz? Arama sonuçlarında çıkabilmek için mi? Tek amacımız bu mu? İçeriği yazmamızın asıl nedenine geri dönüp bakmamız gerekiyor. Bunu cevaplamak için bir adım geriye gitmeli ve arama için içerik yazmanın gerçekten ne anlama geldiğini ele almamız gerekecek. Sahi içeriği ne için yazıyorduk? Amacımız neydi?

SEO İçeriği Denilen Şey Nedir?

SEO içeriği, üst sıralar çıkmak amacıyla yazılan içeriktir. Anahtar Kelimelerin 2020’de SEO için Önemi Ancak bu haliyle çok da işe yaramayacağı açık.  Çünkü "SEO içeriği", insanlar yerine arama motorları için yazılmış içerik anlamına gelirse bu yeni dönemde sizi yukarılara değil aşağılara taşıyabilir. Neden? Çünkü Google’ın algoritması arayan kişilerin atacağı her adımı atarak kontrol eden bir dizi sonlu işlemdir.  Algoritma, ziyaretçinin ne seçeceğini modellemeye çalışıyorsa, arama yapanlar için en iyisini yapmak elbette başarıyı getirir. Bu, Google'ın sıralamak istediği türden içerikse, “SEO içeriği” yazmak demek keyifle yazılar yazmak anlamına mı geli?  Pek değil. Bundan biraz daha fazlası var.

İçerikleri Nasıl SEO Dostu Yaparız?

SEO dostu içerik, arayıcının amacını net ve kapsamlı bir şekilde yanıtlayan ve elbette uzmanlığa, otoriteye ve güvenilirliğe sahip içeriktir. Hadi bunu detaylandıralım.

Arayanın Niyetini Anlayan ve Ona Göre Olan İçerik

“SEO dostu” içerik nedir? Sorulan soruya cevap veren içeriktir. 

Bu, sayfa içeriğinin kitlenizin sorduğu sorularla belirleneceği anlamına gelmektedir. 

Birçok farklı amaç için içerik yazıyoruz, bu nedenle sayfalarımızdan her birinin arama motorlarında iyi sıralanmasını beklememeliyiz.Kitleyi yakalayan, kitlenin amacını yakalayan içerikler öne çıkacaktır. Yani arama kitlesi odaklı konular ele almak anlamına gelir bu!

Net ve Kapsamlı İçerik Neden Bu Kadar Önemli?

Bir soru sorduğunuzda, dolambaçlı, belirsiz ve alakasız bir cevap almayı mı tercih edersiniz? Yoksa doğrudan, net ve anlaşılır olanı mı? Tam olarak Google da şu an sizin gibi düşünüyor. Ama şu anda dilbilgisi ve diksiyon hakkında konuşmuyoruz bunlar o kadar heyecan verici değil. Çoğu SEO uzmanının doğal dil işleme gibi konular hakkında azimle çalışması gereken günler geliyor: Heyecan veren bu! Google ayrıca kapsamlı içeriğe de değer verir. Kalite değerlendirici kılavuzlarında söylediklerine bir göz atın : “En yüksek derece, tatmin edici veya kapsamlı miktarda yüksek kaliteli ana içeriğe sahip sayfalar…” Arama kitlenizin sorularını yanıtlarken dikkatli olun ve net olun. Net olmak yeni dönemde muhteşem sonuçlar getirir.

Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilir Olan İçerikler Makbul

Uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik, SEO endüstrisinde dikkatlerden kaçmayan bir konudur. SEO dostu içerik, arama yapan kişinin amacını net ve kapsamlı bir şekilde cevaplayan ve yüksek derecede uzmanlığa, otoriteye ve güvenilirliğe sahip bir içeriktir.

Anahtar Kelimeler 2020’de SEO için Önemsiz midir?

İçeriğimize organik arama trafiği almanın yolu, soruları açık bir şekilde ve yüksek bir uzmanlıkla yanıtlamaksa, anahtar kelimeler nerede kaldı? Rolü ne? Bunları nasıl kullanmalıyız? Onlara veda mı edeceğiz? Artık, “Bu anahtar kelimeyi nasıl ekleyebilirim?” sorusunu sormak yerine, “Bu sorguyu nasıl cevaplayabilirim?” sorusunu sorarak içerik oluşturma işlerine başlamamız gerekir. Seo Paketlerine göz attınızmı

Anahtar Kelimelerin 2020’de SEO için Önemi

'Anahtar Kelimeler'den' Sorgulara' Geçiş Yapılan Bir Dönem

"Anahtar kelimeler" kelimesini terk ettiğimizi ve daha sık "sorgu" veya "arama" olarak adlandırdığımızı düşünün. Bunları içeriğimizde doldurmamız gereken bir şeyden ziyade cevaplamamız gereken bir şey olarak anlamak lazım. Yani, bu anlayışı değiştirmemize engel olabilir. “Anahtar kelime” demeyi bıraksak ve “sorgu” demeye başlasak strateji belirlerken iyi bir yola girmiş oluruz.

BERT Neydi? Ne Yaptı?

BERT, insan dilini daha iyi anlamayı amaçlayan uzun bir Google güncellemeleri dizisinin en sonuncusudur. Google'ın en karmaşık sorguları bile anlamasına yardımcı olan yapay bir zeka sistemi vardır. Hatırlayın 2011 yılında Google Panda'yı duyurdu. Panda, Google'ın yüksek kaliteli siteleri ve sayfaları tanıtmaya ve çok az gerçek değer sunmasına odaklanan algoritma güncellemesiydi.

2013 yılında Hummingbird ile Google, sorgulardaki kelimelerin arkasındaki anlamı daha iyi anlamak için algoritmalarını yeniden yazdı. Yine Google'ın web içerik oluşturucularının anahtar kelime eklemenin ötesine geçmesini ve bunun yerine soruyu cevaplamasını istediğini görüyoruz.  Yine hatırlayın 2015 yılında Google, arama algoritmaları için Google'ın alakalı sonuçlar getirme yeteneğine sahip yeni bir makine öğrenimi bileşeni olan RankBrain'i duyurdu. Artık Google, arama yapanların doğal arama yapmaya imkan sağlayan BERT'e sahip. Doğal dili anlayan bir Google!

Google her zaman sorularımıza tam olarak cevap veren içeriği ortaya çıkarmak istemiştir ve bunu da başarmak üzere

Sonuç olarak, SEO tarihinin en büyük değişimi bu yıl yani 2020’de hissedilecek. Anahtar Kelimelerin 2020’de SEO için Önemi Bu değişime geçiş yapmak için hazırlıklı olmak ve önce “anahtar kelime” bakış açısını terk etmek gerekiyor. Onlara veda etmiyoruz. Yazmaya onlarla başlamıyoruz. Önce kitlemizin ne amaçla orada olduğunu anlamaya çalışıyor, sonra da onlara en mükemmel şekilde istediklerini vermeye çalışıyoruz. Hepsi bu!

“Arama için yazma” ve “insanlar için yazma”yı birbirine düşman etmemeliyiz. İnsan için yaz, arama motoruna göster! Felsefemiz bu olmalı! İnsan için yazılmamış, arama motoruna gösterilememiş içerikler eksiktir. Kalın sağlıcakla!


Top