X
X
USD

2020 SEO Trendleri

AnasayfaYazılarGoogle SEO2020 SEO Trendleri

2020 SEO Trendleri ve Detaylar

SEO’nun can damarı nedir? İçerik. Elbette içerik… Ancak yeni dönemde sadece içeriğin özgün ve kaliteli olması yeterli olmayacak gibi görünüyor. 2020 SEO Trendleri  İhtiyacınız olan şey yüksek kaliteli içerik… Bu tanıma uyan içerikler SEO için can damarı olmaya devam edecek. Bu arada Google’ın editoryal takdir araçları henüz mükemmel değil bu sebeple ideal olmayan içerikler yine de üst sıralarda yer alabilir. Ancak, en iyi içeriğin kazanacağı günler yakın!

2020 SEO Trendleri

Google’ın Kullanıcı İhtiyaçlarına Bakışı

Google, büyük ölçüde ölçeklenebilir algoritmalarla işleri yapmaya çalışıyor. Bu da uzun arama terimlerinin rekabet edebilme gücünü artırıyor. Sitenizin içeriğini oluştururken kullanıcı taleplerini anlamaya odaklandığınızda, onların uzun arama terimlerini yakaladığınızda pek çok alanda rekabet edebilir hale gelebilirsiniz. İçeriğe bu türde bir yaklaşım, Google’ın kullanıcı ihtiyaçlarını karşılama çabasına yakın bir yaklaşımdır.

Yeni Trend: Anahtar Kelimeye Değil Konuya Odaklanmak

Bir sayfanın ve o sayfadaki anahtar kelimenin, kullanıcıya sunacağı faydaya odaklanmak her SEO uzmanının çalıştığı bir konudur. Oysa zihniyetin değişmesi şart! Çünkü, bir sayfanın hedeflemesi gereken tek bir anahtar kelime hakkında endişelenmek yerine tüm konuya odaklanmak gerekiyor. O sayfanın kullanıcıya hangi konuda yardımcı olduğunu net olarak söyleyebilmeliyiz. Sayfamızdaki içeriğimiz, bütünsel olarak ele alınmış bir içerik formatında olmalıdır. Yani robotlar için anahtar kelimelere odaklanmak pek işe yaramayacak. İnsanların o konuya olan ihtiyaçları ve sayfada buldukları “konu” onlar için önemli olacaktır.

Kullanıcıların Neye İhtiyacı Var?

Sayfalar kapsamlı ve sezgisel topikal deneyimler sunan, kasıtlı ve yöntemsel olarak organize edilmiş bir içerik kümesini benimseyerek hazırlanmalıdır. Kullanıcıların hangi cevaplara ihtiyacı var? Bu soruyu kendilerine soran SEO uzmanları, başarıya yakın olacaklardır. Sizin okuyucularınız kimler? Bu insanlar ne tür aramalar yapıyor? Bunları anlamak gerek! Neden o sorguyla sayfanıza geldiler ve sonuçta nihai amaçları nedir? Bu amacı anlamaya çalışmak gerek… Kaliteli ve özgün içerikler aracılığıyla onlara tercih edecekleri formatı yakalayarak çözümler sunmak veya cevaplar vermek, 2020 SEO eğilimlerinin başlarında geliyor.

2020 SEO İçin Ne Yapılmalı?

Her satırda ihtiyaçları tekrar tekrar karşılansın. Beklentilerine cevap bulmuş olsunlar. Yineleyin ve yineleyin...Bu yaklaşımınızı içeriklerinizde sürekli olarak yineyin! Burada kastedilen şey, aynı konuları tekrar tekrar ele almak değildir. Konuları farklı açılardan tekrar tekrar ele almak da değildir. Yaklaşımınızı tekrarlamaktır.

Doğal Dil Anlayışı

2020'de içeriğinizin kalitesine yakından bakmanın ve bu içeriği arama motorları yerine kullanıcılar için optimize etmenin zamanı gelmiştir. Kullanıcıların ne şekilde arama yaptıklarına odaklanmak gerektiğini uzmanlar boşuna ifade etmiyor. Çünkü, 2020’de SEO’da başarılı olmanın anahtarı her zamanki gibi içeriği güzelleştirmekten geçiyor ve fakat, “doğal dil” anlayışına adapte olmak kaydıyla… Doğal dil anlayışına göre yazılmış en iyi içerik her şekilde zafer çizgisine ulaşacaktır.

Seo için İçeriğin Yerelleştirilmesi

Öte yandan içeriklerin yerelleştirilmesi konusunda da yenilikler yapılmalıdır. Bu aslında bir yatırımdır. Bu yatırımdan neyi kastediyoruz? Dünyanın çeşitli bölgelerindeki web siteleri, başka coğrafyalara hitap edebilmek için kötü tercümeler kullanarak içeriklerini yeniden yayınladılar. Ancak bu durum, yerel kitleleri memnun etmemiştir. Yerel kitleleri memnun eden içerikler hazırlamak önemlidir. Aksi durumda anlamsız kelimelerin sılandığı bir sayfa iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaz. İçeriklerinizi, hedef kitlenizin, bölgenizin dil ve anlam nüanslarına dikkat ederek yazmalısınız.

2020 için SEO Trendleri: Uzun İçerikler

Trend:İçerik uzunluğu arama sıralamasını belirler

İçeriklerin hangi uzunlukta olması gerektiği ile ilgili pek çok efsane varsa da mesela bloglar için en az iki bin kelime olması gerektiği yaygın biçimde düşünülmektedir. 2020 SEO Trendleri Ancak bunun tek başına ölçü olmadığını her halde söylemeye gerek yok! Elbette yalnızca yüksek kaliteli içerik, 1. sayfa sıralamasında rekabet edebilmenize yardımcı olabilir. Ancak kaliteyle birlikte miktarı da dikkate almanız gerekir.

Bununla birlikte, içeriğiniz ana arama sorgusuyla ilgili soruların yanı sıra kullanıcının sorduğu soruyu kapsamlı bir şekilde yanıtlamalıdır. Sorular içeriklerin bu yıl en gözde cümlelerini oluşturmalıdır. Hem sesli arama hem snippet’lar hem de uzun kuyruklu anahtar kelimelerin doğuşu, bunların tamamı “soru”yu çok önemli hale getiriyor.

İpucu: Uzun makaleler, Google'a kullanıcıların içeriğinizden keyif aldığını söyleyen bekleme süresini artırır. Böylece Google’ın gözünde yetkin olursunuz ve Google, arama sorgusu için sıralamanızı yükseltir.

2020 için SEO Trendleri: Snippet’lar

Trend: Öne çıkan snippet'ler arama sonuçlarına hâkim olmaya devam edecek

Öne çıkan bir snippet, bir arama sorgusuna verilen yanıtın özetidir. Google bunu SERP sonucunun üstünde, ücretli ve organik reklamların üstünde gösterir. Birkaç yıldır buradalar ve Google’ın arama motoru sonuç sayfasında önemli değişikliklere yol açtıklarını sağır sultan bile duydu. Tüm aramaların neredeyse yarısı tıklama gerektirmez, çünkü kullanıcılar ihtiyaç duydukları yanıtları doğrudan SERP'lerden alır. Aslında, 2 milyon özellikli snippet ile yapılan bir Ahref çalışması, özellikli snippet'in ilk organik arama sonucundan daha fazla trafik aldığını bile ortaya koydu. İpucu: Soru tabanlı arama sorgularını ve anahtar kelimeleri hedefleyin. Daha derinlemesine bir cevap için ilgili sorular hakkında bilgi sunduğundan “insanlar şunu da arıyor” bölümündeki soruları kullanın.

2020 için SEO Trendleri: Sesli Arama

Sesli Arama

Her gün yeni işletmeler ortaya çıktıkça, okuyucunun dikkatine yönelik rekabet artıyor. En son SEO trendlerini takip etmek, arama motorlarının web sitelerini sıralamak için kullandığı belirli gereksinimleri karşılamanıza olanak tanır. Google, arama algoritmalarında her yıl yüzlerce değişiklik yapar. Çoğu değişiklik küçük olsa da, arama sıralamanızı etkileyebilir.

Sesli arama bir trend

2020 SEO Trendleri İnsanlar konuşarak arama yapıyor. Örneğin: “Bana en yakın Starbucks nerede?” Ya da: “En yakın Eczane” gibi sorgular milyonlarca kez sesli olarak gerçekleştiriliyor. Mart 2019 verileri, mobil aramaların yüzrde yirmisinin sesli arama olduğunu göstermektedir. Sesli arama giderek daha popüler hale geldikçe, daha fazla kişi arama sorgularını konuştukları şekilde yazmayı seçecektir. Bu arama sorgularının çoğunun uzun kuyruklu ve çok spesifik olduğuna dikkat edin.Kullanıcılar tam olarak sordukları soruya doğru bir cevap ister. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerle arama yapan kullanıcılar, henüz dikkate alma aşamasındadır ve dönüşüm gerçekleştirme olasılıkları farkındalık düzeyindeki birinden daha yüksektir. Sesli sorgulardan yararlanarak sıralama şansınızı artırın ve çoğu ses sorgusu yereldir. Bu nedenle, web sitenizi yerel SEO için optimize edin.

2020 için SEO Trendleri: Mobil Arama

Mobil Arama

Trend: Mobil arama direksiyonu devralmaya devam edecek

İnternet kullanıcıları işlemlerinin yüzde kırkını akıllı telefonlarda gerçekleştiriyor. Zengin snippet'lere duyarlı tasarımların ötesinde bir bakış açısıyla düşünmeye çalışın. 2020 SEO Trendleri Sitenizi sesli arama için optimize ettiyseniz mobil cihazlar için de optimize etmişsiniz demektir. Mobil cihazların özellikleri ve beraberinde geliştirilen uygulamaların gücü, sesli aramayı öyle bir yere getirdi ki, SEO uzmanları bu değişime ayak uydurabilirse şansını koruyabilecek. Ama geri kalanlar için kimsenin yapacak birşeyi olmayacak. Sayfa içi SEO için uzun kuyruklu anahtar kelimeler eklemenin yanı sıra, teknik SEO için içerik yapısını değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu da o kadar önemli ki! Teknik SEO deyip geçmeyin. Kullandığınız kodların Google’ın robotlarına zorluk çıkarması, hiç hoş olmaz! SEO'yu tam olarak anladığınızı düşündüğünüzde algoritma güncellemeleri gerçekleşir. Günümüzün SEO'su, hem çevrimdışı hem de çevrimiçi pazarlama stratejilerinin başarılı olmasını gerektiren bütüncül bir süreçtir. Potansiyel müşteri oluşturmak için uzun vadeli bir strateji olarak SEO'ya yatırım yapın ve geride kalmaktan kaçınmak için en son SEO trendlerini takip edin.

2020 için bu SEO trendleri sizin için aydınlatıcı oldu mu? Hem yorum bırakın hem de yorumlara da bakın! Hoşçakalın.

2020 için SEO Trendleri: Influencerlar

Trend: Daha fazla pazarlamacı SEO için fikir öncülerinden (Influencers) yararlanacak

Bu kelimenin Türkçe tam karşılığını söyleyemesek de, fikir öncüsü, kanaat önderi vb. kelimeler bir fikir verecektir. İşletmelerin yüzde on yedisi tüm pazarlama bütçelerinin yarısından fazlasını fikir öncüleri (Influencers) için harcadı. İstatistikler, özellikle moda, güzellik, e-ticaret, seyahat ve yaşam tarzı şirketlerinde influencer pazarlamasının önemini vurgulamaktadır.

Çevrimiçi kullanıcılar reklamlarla boğulmuş durumda. Güvenebilecekleri gerçek bilgiler arıyorlar. Çoğu zaman, bu bilgilerin kaynağı fikir öncülerinden gelen incelemelerdir. Bu kişilerden gelen bilgilere bir reklamdan daha fazla güvenme olasılığı daha yüksektir. Peki, influencer pazarlama ve SEO arasındaki ilişki nedir? Influencer (fikir öncüsü) ile çalışmak trafik oluşturmanıza, çevrimiçi görünürlüğünüzü artırmanıza ve içerik erişiminizi artırmanıza yardımcı olur.

Birçok şirket, sponsorlu içeriklerini düzgün bir şekilde planlamadığı veya yürütmediği için influencer pazarlama yatırımlarının getirisini görmez. Kitlenizin ihtiyaçlarına uymuyorsa, pazarlama işleminiz başarısız olur.

2020 için SEO Trendleri: Dijital Deneyim

Trend: İnsanlar dijital deneyimler isteyecek

Şirketlerin yüzde kırk dördü müşteri deneyimini geliştirmek için önce dijital yaklaşıma geçmiştir. Ve CEO'ların % 56'sı gelişmelerin gelir artışına yol açtığını söylüyor. 2020 SEO Trendleri Sayfa yükleme hızı önemli bir sıralama faktörüdür. Mükemmel içerik, web sayfanız hızlı yüklenmezse veya karmaşık bir kullanıcı arayüzünüz varsa hiçbir şey ifade etmez. Başarılı işletmeler, müşterilerle uzun vadeli bir ilişki kurmanın müşteri deneyimine bağlı olduğunu ve müşteri deneyiminin her zaman arama sıralamasını etkilediğini anlar, çünkü yalnızca iyi bir kullanıcı deneyimine sahip kullanıcılar web sitenizde zaman geçirir. En iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için, kötü deneyimlere neden olan engelleri belirlemek için ziyaretçinin ayakkabılarını giymeniz gerekir. İpucu: Anlamadıkları ifadeleri kullanmayın. Mesajlaşmada netlik olmaması, hemen çıkma oranını artırır ve sitenizin SEO'sunu olumsuz etkiler.

2020 için SEO Trendleri: BERT ve Doğal Dil

Trend: BERT ve Doğal Dili Anlamak
BERT (Transformatörlerden Çift Yönlü Kodlayıcı Temsilleri gibi bir şey), herkesin kendi soru cevaplama sistemini güncellemesini, revize etmesini sağlar. Bu, Google'ın 2014'te RankBrain'den bu yana arama algoritmasında yaptığı ilk büyük değişiklik. BERT on sorgudan birini etkileyecek. BERT modellerini uygulayan SEO pazarlamacıları, Google SERP'deki öne çıkan snippet'ler için ilk sayfada sıralama şansını artırıyor. Google, doğal dili daha iyi anlamak için BERT’i kullanıyor. Ancak, arama eşleştirmelerinin ardındaki amaç için optimizasyon yapabilirsiniz, çünkü amaç eşleştirmesi başarılı içerik oluşturmak için çok önemlidir.

İpucu: Sıralamaları analiz edin. Sonuç bilgilendirme, işlem veya gezinme midir? Analizinize dayanarak kullanıcının amacına uygun içerik oluşturun. Bu yılın trendi aslında “amaç”!


Top