X
X
TRY

2020 Kuantum SEO İle Tanıştınız mı? 

AnasayfaYazılarGoogle SEO2020 Kuantum SEO İle Tanıştınız mı?...

2020 Kuantum SEO

 2020'de SEO uzmanları yeni ve daha önce görülmemiş SEO kurallara uygun şekilde davranmak durumunda kalacaklar. 

Peki, 2020 yeni ne getiriyor? 

Elbette köklü değişikliklerin olacağını herkes hissedebiliyor gerçekte tam olarak değişen ne olacak? 2020'de SEO anlayışları Artık eskisi gibi olmayacak. 2020'nin aslında bir anlayış değişimine gebe olduğunu söyleyebiliriz burada vurgulanan kelime “anlayış”tır.   Gerçekten de SEO uzmanları bugüne kadar sahip oldukları yaklaşım ve anlayışları bir kenara bırakmak durumundalar. Bu yıl pek çok şey değişiyor.  

Varlık Optimizasyonu

 Özellikle Google algoritmalarının  markalara kişilere, kuruluşlara, yani varlık olarak nitelendirilebilecek her ne varsa, bütün bunlara hassasiyeti artıyor.  Önceden bu kadar önemli olmayan çevrimiçi tanımlar artık daha büyük öneme sahip. Örneğin varlık optimizasyonu adlı yeni bir SEO optimizasyonu türü 2020'de kullanıcılarla buluşuyor. Varlık optimizasyonu denilen bu yeni SEO optimizasyon türü, markaların, kuruluşların ve kişilerin platformlarda tanınmasını sağlıyor. Ve yerinde bir gelişme olarak ifade ediliyor. Çünkü daha önce çevrimiçi platformlarda marka, kuruluş, ya da şahıs olmadığı halde pek çok anahtar kelime çalışması ile Google ana sayfasında ilk sıralarda alakasız web siteleri yer alabiliyordu. 

 Google'ın ilkr sayfasında yer alabilmek için rekabet eden kişi ve kuruluşlar anahtar  kelimelerden yararlanarak ve alakasız içeriklerle ilk sayfada yer alabiliyordu. İşte yeni dönemde artık ilk sayfada varlıklar yani kişi, kuruluş, markalar daha belirgin bir şekilde kendilerine yer bulacaklar. Varlık optimizasyonu bunlarla ilgili...

 Google algoritmaları, 2020'de SEO uzmanlarını klasik anlayışlarda kaldıkları sürece zorlanacakları bir tablo ile karşı karşıya bırakacağa benziyor. Özellikle mobil cihazların çok yaygın bir biçimde kullanılması nedeniyle, çevrimiçi olmayan yani fiziki varlıklardan alınan sinyaller, aramalara veriler sağlamaya başladı. Böylece mobil cihazlar sayesinde elde edilen bu gerçek bilgiler verilere dönüşerek fiziki varlıklarla fiziki olmayan ve sadecee internette yer alan siteleri ayırt etmemize olanak sağlamaktadır ve bu imkândan yararlanarak arama motorları algoritmalarını güncellemektedir.

 Artık 2020'de SEO varlıklar üzerinden ilerleyecektir. Bu nedenle varlık optimizasyonunun çok iyi anlaşılması gerekmektedir.

Klasik SEO Yerini Kuantum SEO’ya Bırakıyor

 

Öte yandan Google Kuantum bilgisayarların nimetlerinden yararlanarak “Kuantum Üstünlüğü” adı verilen yeni bir seviyeye ulaşmıştır. Bu yeni üstün seviyede  bir bilgisayarın 10.000 yılda kat edeceği mesafe bir günde kat edilebilmektedir.  Kuantum üstünlük gerçek anlamda büyük bir devrim demektir… Kuantum Fiziğinde yaşanan gelişmelerin teknolojiye yansımalarından biri olan Kuantum Bilgisayarlar bildiğimiz bilgisayarlardan çok daha üstün özelliklere sahiptir.

 Milyar dolarlık bir şirket olan Google da bu üstünlüğü ele geçirdiğini duyurmuştur. 

Peki bu ne anlama geliyor? 

 Önceden Google algoritmalarına rağmen  Google politikalarına aykırı içerikler üst sıralarda kendisine yer bulabiliyordu. Kuantum bilgisayarların getirdiği üstünlük sayesinde çok karmaşık ilişkileri, anlamları anlamak mümkün hale geliyor.  Böylece istenen ve yararlı olan çözümleri uygulamak için aktif engellemeler yapmak mümkün hale gelecek. Bu da demek oluyor ki öyle birkaç anahtar kelimeyi bir içerikte kullanmak üst sıralara çıkmayı sağlamayacaktır. Daha fazlasının yapılmasına ihtiyaç vardır. 

Daha fazlası nedir?

 Google Bert Algoritma güncellemesinden sonra, kullanıcı deneyimi çok daha önemli hale gelmiştir. Artık anahtar kelime yerine sorgu ön planda olacaktır. SEO uzmanları bundan sonraki dönemde “kullanıcı amacı” ve “sorgu” kelimelerini çokça kullanacaklar. Ziyaretçilerin hangi amaçla geldiklerinin bilinmesi çok büyük önem arz ediyor. Bir web sitesinin ziyaret edilme amacı, sitenin amacıyla aynıysa bu tespit edilebiliyor, aynı değilse bu da tespit edilebilen bir başka konudur.

 Demek ki bir yazının içinde Anahtar kelimelerin yer alması tek başına yeterli değil.. Kullanıcının sorgusuna uygun olması içeriğinin en önemli unsuru olmalıdır. Bununla birlikte bir sorgulamayı başlatan şey sorudur. İçeriğiniz hangi sorunun cevabını kullanıcılara veriyor? Bu soru ne şekilde sorulmuş?

Mobil Cihazlar ve Sesli Aramalar

 Mobil cihazları kullanarak insanlar sesli aramalar yapıyorlar. Sesli aramalar eski anahtar kelimeler yerine yeni ve daha uzun anahtar kelimelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Dolayısıyla anahtar kelime anlayışı kökten değişiyor. Binlerce, milyonlarca anahtar kelime doğuyor. 

Sitede Kalma Süresi

Önemli kriterlerin elbette en önemlisi bir web sitesi ziyaretçisinin site içerisinde kaldığı süredir. Bu hususun da özellikle dikkate alınması gerekiyor. Ziyaretçileriniz sitenizde ne kadar uzun kalırsa, bu sizin için o kadar iyi bir sonuç getirir. Ayrıca çok yüksek kalitede içeriğe de sahip olmak durumundasınız.

“Anlam” Artık Anlaşılıyor

Google algoritmaları çok yüksek kalitedeki içerikleri algılayabilecek seviyeye geldi. Google mühendisleri anlam hakkında uzun soluklu çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalar gerçek anlamda meyvelerini vermeye başladı. Buradan hareketle anlam, içeriğin kalitesi, sitenizdeki ziyaret süresi, insanların sorularının tam olarak cevabının yer alması gibi konular SEO Uzmanı için çalışmaları adına önem arz ediyor.

Sonuç

Son olarak hatırlarsanız yazımızın bir bölümünde bahsettiğimiz varlıklar konusu var. Diyelim ki bir içerik hazırladınız ya da hazırlattınız.  Bu içeriği kimin hazırladığının da ilan edilmesi bir varlık ilanı anlamına geldiği için Google için önem arz ediyor. Unutmayın, Google varlıklara çok önem veriyor. Bir içeriği yazan kişi de Google'ın gözünde bir varlıktır. Bizce tüm bunların ve burada belirtmediğimiz yeni bir çok hususun hepsini birden tarif edebilen bir adı olmalı: Kantum SEO! Ne dersiniz? Güzel olmadı mı?

Başka bir makalede görüşmek üzere!


Top